08 | 12 | 2019
| 14:00
01:00

Jsme Puellae et Pueri (tedy Holky a Kluci), těleso s již třináctiletou tradicí! Náš tým tvoří žáci a studenti od 13 let (víceleté gymnázium) do maturity (a někteří i dál…).

Od svého vzniku v roce 2005 na Gymnáziu v NJ naším tělesem prošlo již několik set zpěváků a zpěvaček a sbor se z původního působiště (Gymnázium Nový Jičín) přesunul pod záštitu Beskyského divadla a stal se tělesem města Nový Jičín, přístupný všem středoškolákům z různých škol. Za ta léta jsme si stihli přivézt už téměř dvě desítky cen z různých soutěží doma i v zahraničí. Z mezinárodních ocenění si velice vážíme nejen stříbrných pásem z Finska (Tampere, 2011) a z Řecka (Preveza, 2015), ale i zlatého pásma ze Slovenska (Bratislava, 2012). Velkou poctou je pro nás Absolutní vítězství v Celostátním kole soutěže gymnaziálních sborů – Gymnasia cantat (Brno, 2013) a Absolutní vítězství v Celostátním kole středoškolských sborů – Opava cantat (Opava, 2014). Zároveň jsme nositeli několika dalších Zvláštních cen.

Repertoár tvoří skladby lidové, spirituály, ale i klasická sborová literatura a noty soudobé, přičemž sbor navštěvuje přibližně 40 členů, kteří se každý rok odchodem maturantů a příchodem nových ročníků mění. Vystupujeme na vánočních i jarních koncertech, ale i na festivalech a soutěžích sborové hudby u nás i v zahraničí. Zároveň také členové našeho tělesa realizují muzikály pro novojičínskou veřejnost a účastní se hudebních festivalů. Velkou poctou pro nás byla v roce 2014 a 2016 účast na projektu pod záštitou MKČR – Festa academica a pomyslným vyvrcholením našich festivalových koncertů se letos v dubnu stalo naše hostování na slavnostním koncertu partnerského sboru KOS a japonského dechového orchestru ve vyprodaném sále Rudolfina v Praze.

Naše práce však pokračuje dál. V březnu 2017 v rámci turné po Pobaltí a Finsku zpíváme na mezinárodním festivalu v Kaunas jako čestný host. Ve finské Hämeenlinně potvrzujeme přátelství s místním sborem Vanajan Youth Choir. Zlatá pásma z Pardubic (2017) a z Prahy- Young Bohemia (2018) podtrhují naše úspěchy na mezinárodních soutěžích. Prof. Jiří Kolář o nás píše velmi pochvalnou recenzi, zkrátka jsme na mezinárodní úrovni velmi dobře reprezentovali ČR!

Dosavadní poslední sborový výjezd proběhl letos v červnu – Norsko, Dánsko, Německo – krásné chvíle strávené se sborem v podmanivé krajině Severu. Spoluúčinkování na závěrečném koncertu Smetanovy Litomyšle 2018 je dokladem našeho repertoirového záběru.

Sbor dirigují manželé Andrea a Karel Dostálovi.

http://puetpu.cz/